Genel Merkez

SeraPool işçileri patronun yakasını bırakmıyor

11200918_958856947503811_7724266205585037050_n

Sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Serapool işçileri direnişini 68 gündür sürdürüyor. Fabrika yönetiminin toplu iş görüşmesi için Gebze’de Faktör Grup adlı eleman temini yapan bir şirkette yeni işçi alımı yapacağını duyumunu aldıktan sonra işten çıkartılan işçilerimizle görüşmenin yapılacağı yerin önünde basın açıklaması gerçekleştirdik.

İş görüşmesine gelen kişilere fabrikada kölece çalışma koşullarının olduğunu ve buna karşı sendikalaştıklarını ve işten çıkartıldıklarını söyleyen işçiler “Eğer yöneticiler işçi arıyorlarsa biz 68 gündür işimize geri dönmek için direniyoruz” diyerek görüşmeye gelen işçileri geri gönderdiler.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Burcu Aslan Güneş “Serapool seramik fabrikasında kölelik koşullarında çalışan 115 işçi kardeşimiz sömürüye dur demek için Cam Keramik iş sendikasında örgütlendik” dedi.

İçlerinde 20-25 yıldır çalışan, o fabrikaya ömrünü veren, gençliğini, sağlığını veren işçiler var. Asgari ücretle, çok ağır ve sağlıksız koşullarda çalışan işçilerimize 15’ er dakikalık dinlenme molaları dahi çok görülmüştür. Kansere yakalananlar mı dersiniz, düşük yapan hamile kadın işçiler mi dersiniz, bel ve boyun fıtığı olmayan bir işçi bile yok neredeyse. Tüm bunlar yetmezmiş gibi aşağılanmanın, hakaretlerin bini bir para. Engelli çalışanların haklarını dahi gasp edecek kadar gözü dönmüş bu vicdansızların.

Sendikamıza üye oldukları için işten atılan ve 68 gündür işlerine geri dönmek için fabrika önünde bekleyen işçilerimiz haksız yere ve tazminatsız şekilde işten atılmışlardır. 68 gündür evlerine ekmek, çocuklarına çikolata götürememektedirler. Sendikalı olmak her işçinin Anayasal hakkıdır. Sendikalı olduğu için bir işçiyi işten atamazsınız diyor yasalar. Ama 23 yıllık işçisini asgari ücretle çalıştıran, engelli çalışanların maaşlarını eksik veren SeraPool işvereni burada da yasaları çiğniyor. Zaten nerede işçiler haklarını arasa, sendikalaşsa yasalar o zaman karşımıza çıkıyor. Ama patronlar her seferinde yasaları çiğnese de onlara dur diyen yok. Yapamazsın bu işçileri işten atamazsın diyen yok.

SeraPool fabrikasında 65 gündür üretim yapılamıyor. Sendikamız 68 defa işverene çağrı yapmıştır. Gelin işçilerimizin haklarını verin, gelin bu kölelik koşullarına son verin ve üretim başlasın diyor. Bizler fabrikalarında bacası tütsün istiyoruz, işçilerimizin de evlerinde bacalar tütsün istiyoruz. İstediğimiz tek şey ise haklarımızın verilmesi, yasalara saygılı olunması. Ancak bu işverenlerin işine gelmiyor. Birbirlerine destek oluyorlar. İşçileri ezmek söz konusu olduğunda aralarındaki rekabeti bir tarafa bırakıyor ve birbirlerine yardım ediyorlar. Biz işçilerde birbirimize destek olmalıyız. Bir işyerinde grev varsa, direniş varsa, bir hak arama eylemi varsa tüm işçiler olarak oraya sahip çıkmalı ve destek olmalıyız. Bilmeliyiz ki bu direnişler başarılı olursa tüm işçilere faydası olacak. Patronlar bu kadar rahat davranamayacak. Bu kadar rahat işten atamayacak. Yani hep beraber kazanacağız. Kaybedersek hep beraber kaybedeceğiz. Bugün onlara yapılan haksızlık yarın size yapılacak.

Duyduk ki SeraPool işvereni bugün burada toplu iş görüşmesi yapacakmış. Yeni işçiler alacakmış. Aslında yeni köleler almak istiyor. Eğer işçi istiyorsan yıllarını o fabrikaya vermiş işçiler burada ve çalışmak istiyor. Yok eğer işçi değil köle istiyorsan, o devir çoktan geçti. Öyle yağma yok. Dilimizde tüy bitene kadar anlatacağız, her yerde karşına çıkacağız, tüm meşru haklarımızı kullanacak, sonuna kadar seninle mücadele edeceğiz. Sana köle olmayacağız. dedi.

İki gün sonra bu sefer Pendik Yunus Emre Kültür merkezinde engelli işçi alımı duyumunu aldık ve aynı eylemi daha kalabalık bir şekilde burada da gerçekleştirdik ve yine haykırdık; ‘ eğer insanca şartlarda çalıştıracak işçi arıyorsanız, tazminatsız işten attığınız 115 işçimiz çalışmaya, sendikamız masaya oturmaya hazırdır.

Bir yanıt yazın