Genel Merkez

YETER ARTIK! YAPTIKLARINIZ CİNAYETTİR. ÖLÜMLERİ DURDURUN, SİLAHLARI SUSTURUN!

2460

taseron-iscilere-mujde
Sendika Genel Merkezimiz son dönemde yaşananlarla ilgili görüşlerini basına açıkladı;

Hatay’da Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde tarım işçisi taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 6 işçi hayatını kaybederken, 25 işçi yaralandı. Gün geçmiyor ki bir iş cinayeti haberi gelmesin. İş cinayetlerinde Avrupa birincisiyiz. 2015’ in ilk sekiz ayında 1138 işçi hayatını kaybetti. İşçilerin hayatı kamyon kasalarına sıkışmış ve tamamıyla patronların insafına terk edilmiş durumda. Memleketi yönetenler ise başsağlığı mesajlarıyla işi geçiştirmekle yetiniyorlar. Gerekli önlemleri almak bir yana dursun ülkeyi bir çatışma ve kaos ortamına sokarak bu iş cinayetlerine yeni ölümler, yeni linçler ekliyorlar. Seçimlerden hemen sonra hiçte özlemediğimiz çatışmalı bir süreç başladı ve onlarca insanımızı kaybettik. Üstelik bunların içinde küçücük çocuklarda var.

Ülkemiz bu iç çatışmadan bu güne kadar çok çekti. Çözüm süreciyle birlikte hepimiz rahat bir nefes almıştık. En azından artık kardeşkanı dökülmüyor ve ölüm haberleri almıyorduk. Ama ne olduysa seçimlerden sonra kan ve gözyaşı geri döndü. Seçim sonuçları birilerini mutsuz etmiş olacak ki şimdi 1 Kasım’ da yeniden seçim yapılacak. Anlaşılıyor ki yeni seçimde farklı sonuçlar almak isteyenler çözüm sürecini sona erdirdi. Her gün şehit cenazeleri gelmeye başladı, her gün vatandaşlarımız ölmeye başladı, çocuklar ölmeye başladı, linç girişimleri başladı. Kardeş kavgası yeniden başladı. Ekonomi bozulmaya, işçi hakları geriye gitmeye başladı. Demokratik haklar kullanılamaz hale geldi. Toplum terörize edilerek sokağa çıkmaya tereddüt eder hale getirildi. Herkes komşusuna şüpheyle bakmaya başladı. Aynı fabrikada çalışan işçiler yan yana gelmez oldu.

Yoksa amaç zaten bu muydu? Kim bu kandan beslenenler? Ülkemize bu kötülüğü gerçekten kimler yapıyor? Bu yaşananlar 1 Kasım seçimlerine dönük kirli bir oyun mudur?

Eğer öyle ise bu ülkenin işçileri, emekçileri, bu oyunu bozacaktır. Bu ülkenin işçileri, emekçileri, seçimini barıştan yana kullanacaktır. Bu ülkenin insanları kardeşlikten yanadır, silahların susmasından yanadır. Aynı fabrikada eşit şartlarda birlikte çalışan, aynı mahallede bir arada yaşayan Kürt, Türk ve tüm milliyetlerden vatandaşlarımız, eşit haklar temelinde kardeşçe yaşamayı istemektedir. Bu nedenle bir an önce eller tetikten çekilmeli ve huzur ortamı yeniden sağlanmalıdır. Kutuplaştırıcı söylemlerden uzak durulmalı ve normalleşme sağlanmalıdır. Çözüm masa başında aranmalı ve TBMM bir an önce harekete geçmelidir. Silahların susması bugünün en acil ihtiyacıdır ve bundan elbette ki en başta hükümet sorumludur.

Cam Keramik İş Sendikası olarak burada taraf olduğumuzu, birlikten beraberlikten, kardeşlikten ve barıştan taraf olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Kanın durdurulmasını, silahların susturulmasını ve çözüm masasına yeniden dönülmesini talep ediyoruz. Çatışmaya değil Demokrasiye sarılın. Yarın çok geç olmadan diyalog kapılarını aralayın.

Hem bu çatışmalarda hem de Hatay başta olmak üzere tüm iş cinayetinde hayatını kaybeden insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.
Yaşasın İşçilerin Birliği, Yaşasın Halkların Kardeşliği!..

CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın