Genel Merkez

Esenyurt’tan Ankara 10 Ekim Mitingine çağrı!

32155
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin10 Ekim’de Ankara’da yapacağı ‘Şavaşa İnat Barış Hemen Şimdi! Emek, Barış, Demokrasi Mitingi’öncesi DİSK’e bağlı sendikalarla birlikte Esenyurt Meydanda yaptığımız basın açıklamasıyla Ankara’ya çağrı yaptık. DİSK Gıda-iş, CamKeramik-İş ve Basın-İş sendikasının çağrısıyla Esenyurt meydanda gerçekleşleşen açıklamaya siyasi parti temsilcileri de destek verdi.Basın açıklaması öncesinde meydan da bildiri dağıtan sendikacılar savaşa karşı işçi ve emekçileri 10 Ekimde mitingine katılmaya davet ettik.

Grup adına açıklamayı sendikamız Genel Başkanı Birol Sarıkaş yaptı. Sarıkaş savaşın işçiler için çalışma koşullarının her gün daha kötüye gitmesi, artan işsizlik, yoksulluk, sömürü koşullarının daha da katmerleşmesi anlamına geldiğini belirterek: “Savaşa ayrılan bütçeyle halkımızın sağlık, ulaşım, eğitim gibi ihtiyaçları insani bir düzeye yükseltilebilinir” dedi.
İşyerlerinde diline, mezhebine, cinsiyetine göre işçilerin bölündüğünü ve bunun üzerinden kazananların patronlar olduğunu belirten Sarıkaş “Bizi bölenlere karşı Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayrımı yapmadan biraya gelip mücadele etmeliyiz” dedi.
AKP’nin seçim beyannamesindeki asgari ücretin bin 300 tl olacağı vaadine de değinen Sarıkaş “7 haziranda AKP kurmayları asgari ücreti artırmak isteyen siyasi partilere ‘ekonomi batar, kaynağı nereden bulacaklar’ sorularını soruyordu şimdi ise 1 Kasımda asgari ücreti bin 300 TL yapacağız vaadinde bulunuyorlar. Bunlar aldatmacadır, madem öyleyse neden 13 yıldır yapmadınız” sorusunu sordu.

Sarıkaş konuşmasını 10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapılacak ‘Şavaşa İnat Barış Hemen Şimdi!’ mitingine işçi emekçileri katılmaya davet ederek tamamladı

Bir yanıt yazın