Genel Merkez

METAL İŞÇİLERİNDEN BELEDİYE İŞÇİLERİNE ANKARA KATLİAMINA BÜYÜK ÖFKE VAR

Ankara Katliamı sonrası alınan grev kararı kendisini ilk olarak otobüs hatlarında hissettirdi. Genel-İş Üyesi ESHOT şoförleri Ankara Katliamı sonrası alınan grev kararı doğrultusunda sabah iki saat iş bıraktı. Otobüsler 06-08 arası çalışmadı.
Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu Schneider, ZF Lenförder, Senkromeç ve Totomak fabrikası işçileri Çiğli Organize Sanayi Bölgesi içinde yürüyüş düzenledi. Schneider önünde başlayan yürüyüşe diğer fabrikalar yol üzerinden katıldı. “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atan işçiler Senkromeç önünde basın açıklaması düzenledi. Yol boyunca diğer fabrikalara çağrı yapıldı. Moladaki işçiler de fabrika içlerinden alkışlarla destek verdi. Yine yürüyüş esnasında geçen arabalar ve işçi servisleri de korna çaldı. Senkromeç fabrikası önünde buluşan işçiler saygı duruşunun ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek okudu. “Alevi Türk Kürt Sünni ayrımı yapmadan katliamlara karşı işçiler olarak birleşmeliyiz. 77 1 Mayıs’ından sonra yaşadığımız en büyük katliam. Katiller hesap vermelidir” dedi.
Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlü İmpo Motor işçileri de, iş bırakarak fabrika önünde bir araya geldi. İşçiler, “İşçiler barış istiyor”, “İnadına barış inadına kardeşlik”, “Ankara’yı, Soma’yı, Suruç’u, şehitleri unutma, unutturma” yazılı dövizler taşıdı. İZSU fabrikasında Genel-İş ve Belediye-İş üyesi işçiler katliamda yitirilen emekçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu saldırıların, “Başkan yaptırmayacağız” sözünden sonra planlandığını ve barışı hedef aldığını, emekçilerin birlikte mücadelesiyle barışın sağlanacağını vurguladı. Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Gürol Doğan ise miting için gerekli önlemin alınmadığını, bakanların “güvenlik zafiyeti yoktur” dediğini ve istifa çağrısını gülerek karşıladığını hatırlatarak, “Birlikte bir mücadeleyle bu saldırıları püskürtecek ve bu yöneticilerden kurtulacağız” dedi.
Grevin yoğun olarak hissedildiği işyerlerinden biri de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU oldu. Her iki işyerinde kamu emekçileri ve işçiler beraber iş bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde örgütlü Tüm Bel Sen üyesi kamu emekçileri ile İZSU’da örgütlü Tüm Bel Sen üyeleri ile Genel İş üyesi işçiler beraber iş bıraktı. Binalarına “Bu İşyerinde Grev Var” pankartları asan emekçiler dağıttıkları bildirilerle neden greve çıktıklarını anlattı ve halkı greve davet etti. Her iki sendikanın üyeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde ortak bir anma etkinliği yaptı. Patlamanın olduğu saatte bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’ne ayrıca “Roboski, Gezi, Soma, Ermenek, Diyarbakır, Suruç” ve “Katilleri Tanıyoruz” yazılı pankart asıldı. Açıklamaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanları da katıldı. Aziz Kocaoğlu “İktidarın dış politikası çökmüş durumda. Bunun sonucunu verdiğimiz canlarla ödüyoruz. Hakkımızı demokratik yollardan aramaya devam edeceğiz” dedi.
Aliağa Belediyesi’nde bütün birimlerden işçiler atölyelerde toplandı. Saygı duruşunun ardından Genel-İş’in çağrısı okundu. Taşeron işçilerle birlikte iki saat iş bırakıldıktan sonra öğleyin Eğitim Sen’le birlikte Demokrasi Meydanında ortak açıklama yapıldı.
Çiğli Belediyesi’nde Genel İş 5 Nolu Şube üyesi işçiler belediye önünde toplanarak greve katılım çağrısı yaptı. O sırada memurların Belediye binasının camından baktığını gören işçiler, “Grev var, grev, işyerinde ne işiniz var” diye bağırdı. Açıklamanın ardından alan geçildi.
Karşıyaka Belediyesinde tam gün iş bırakıldı. Bina içinde anma töreni düzenlendi. Eğitim Sen 2 No’lu Şubenin çağrısı ile çok sayıda kamu emekçisi ve vatandaş çarşı girişinde toplandı. Yürüyüş yapılarak, “Barış hemen şimdi”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Saray savaş halklar barış istiyor” atıldı.

Bir yanıt yazın