Genel Merkez

SeraPool’de hukuk mücadelesi sürüyor

12227162_1527095737609493_2976864992733078761_n
Sendikamızda örgütlendikleri için işten atılan SeraPool işçilerine patron tarafından açılan davanın ve işe iade davalarını bir kısmı Kartal Adliyesinde görülüdü. HDP eski milletvekili, EMEP eski genel başkanı Levent Tüzel, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Akademisyen Özgür Müftüoğlu, Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, Gıda-İş Marmara Bölge Temsilcisi İbrahim Kızılyer, Genel-İş 1 No’lu şube başkanı Mehmet Tanyeli, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da davaya katılarak işçilere destek oldu.

Dava öncesinde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, SeraPool işçisinin 164 gün önce anayasal hakkını kullandığını ifade ederek SeraPool patronuna şu sözlerle tepki gösterdi: “Burada asıl yargılanması gereken fabrika yöneticileri ve işverendir. Anayasal hakkını kullandı diye işçiyi işten atmak sosyal cinayettir. Anayasal suçu işleyen SeraPool yönetimidir. Mahkeme sonucu ne olursa olsun işçi mücadelesinin haklı olduğunu söylüyoruz.”

BEKO’DAN SERAPOOL PATRONUNA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık döneminde söylediği “1 değil 2 sendikaya üye olabilirsiniz” sözlerini hatırlatan Beko, “Bugün durum tam tersidir. Arkadaşlarımız 1 sendikaya üye oldu diye işten atılmışlardır” dedi. SeraPool patronuna defalarca “Cam-Keramik İş ile toplu sözleşme yap” çağrısı yaptıklarını ifade eden Beko, çağrısını da bir kez daha yineleyerek sözlerini sonlandırdı.

GERÇEK YÜZLERİ SERAPOOL’DE

Beko’nun ardından konuşan HDP İstanbul eski Milletvekili Levent Tüzel, “164 gündür devam eden direniş hukuk mücadelesi olarak sürüyor. Kapitalizm ve onun bugünkü yürütücüleri işçi sınıfımızın örgütlü bir çalışma mücadelesinde acımasızlığını gösteriyor” sözleriyle konuşmasına başladı. Yakın zamanda Antalya’da toplanan G-20’yi işaret eden Tüzel, “Bu düzenin yürütücüleri Antalya’da toplandılar. Bunlardan bir tanesi kapitalizmden şikayet etti. Patronlar kürsülerden iyi niyetli mesajlar verseler de gerçeklik burada, SeraPool işçilerinde” dedi. İşverenle anlaşmak için avukat aracılığı ile görüştüklerini belirten Tüzel, “SeraPool patronu da hiçbir zaman sendikayı ve işçileri muhatap almak istemedi. İşçileri suçlu göstermeye çalıştı. İşçi sınıfının sorunlarının görünmez hale getirildiği bu kaos ortamında SeraPool işçileri haklıdır, mücadeleleri sonuna kadar meşrudur” diye konuştu.

HDP VE CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK

İşçileri direniş alanında da ziyaret eden HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, “Hakka hukuka uygun olmayan bilirkişi raporları ile arkadaşlarımız davada mağdur edilmek isteniyor. Bunlar kimsenin yanına kalmaz, mücadele ile aşılabilecek şeyledir” diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de “SeraPool işçileri yıllardır ayakta tuttukları fabrikadan baskıyla uzaklaştırıldılar. Biliyorum ki işçilerin hepsi haklı. Birlikteler ve birlikte oldukları için ayaktalar. Cam Keramik-İş’in verdiği mücadelenin sonuna kadar yanındayım” dedi.

Mahkeme tanıkların dinlenmesinden sonra davayı 24 Aralık 2015 tarihine erteledi.

Bir yanıt yazın