Genel Merkez

SERAPOOL DE MÜCADELE SÜRECEK

11081108_1449928721992862_3612216650715483827_n
Sendikamıza üye oldukları için işten atılan ve tam 217 gündür direnişte olan serapool işçilerinin fabrika önündeki bekleyişleri sona erdi. 217 gün boyunca büyük bir coşku ve kararlılıkla süren direnişi işverenin hiçbir şekilde görüşmeye yanaşmaması ve hukuki sürecin çok yavaş işlemesi nedeniyle farklı şekillerde sürdürmeye karar veren işçilerimizle mücadeleye devam edeceğiz. SeraPool patronunun direnişi kırmak ve işçileri bölmek için oynadığı tüm oyunları boşa çıkaran ve tüm ekonomik sıkıntılarına rağmen onurlu direnişi 217 gün boyunca sürdüren işçilerimizle gurur duyuyoruz.
uzun yıllar kölece koşullarda çalışan SeraPool’ u marka haline getiren işçilerimiz aslında örgütlenmeye karar verdikleri gün, sendikalı olmaya karar verdikleri gün, patron tarafından çocuğunu görememekle tehdit edilen arkadaşlarına sahip çıktıkları gün zaten kazanmışlardı. Sömürü, haksızlık ve zulum karşısında mücadeleye başladıkları gün zaten kazanmışlardı ve bugüne kadar sürdürdükleri kararlı duruşla hukuki süreci de kazanarak işyerine döneceklerine olan inancımız tamdır.
SeraPool direnişi özellikle kadın işçilerin inancı ve direnci sayesinde Türkiye işçi sınıfı tarihindeki özel yerini çoktan almıştır. Çocuk sesleri, haylaylar, sloganlar ve neşe direniş alanında hiç eksik olmamıştır. İşçilerimizin kendi deyimiyle Direniş bir okul, bir üniversite olmuş, birçok konuda fikirleri değişöiştir. Yirmi yıl aynı bantta çalıştıkları hatta hiç sevmedikleri arkadaşlarını direnişte tanımış ve yakınlaşmışlardır. SeraPool direnişi Sendikamıza da çok şey katmış hatta 11. genel kurulumuzda serapool işçilerinin yönetimlerde yer almasıyla gücüne güç katmıştır.
Elbette işçilerin sendika çatısı altında birleşmesi ve mücadelesi kadar sınıf dayanışması da olazsa olmazlardan biridir. Başta Aileler, Kimberly Clark işçileri ve Pendik Kadın Dayanışma Derneği olmak üzere Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalar, emekten yana siyasi partiler ve kurumların Dayanışma ve desteği olmadan Direnişimizi büyütmemiz ve sürdürmemiz çok zor olacaktı. Yine Direnişimizin kamuoyuna yansımasında başta Evrensel Gazetesi ve Hayat TV olmak üzere basın kuruluşlarının ve direnişimizi ziyarete gelen, dava günleri bizleri yalnız bırakmayan Levent Tüzel, Onursal Adıgüzel gibi milletvekillerinin emeği çoktur. Ramazan ayında sağladıkları gıda desteği ile Maltepe Belediyesi, seyyar tuvalet sorunumuzu çözen Kadıköy Belediyesi özel bir teşekkürü hak etmektedir.
Burada ismini sayamadığımız o kadar çok kişi ve kurum var ki hepsini ayrı ayrı yazmaya sayfalar yetmez.
SeraPool Direnişi ile maddi manevi Dayanışma gösteren herkesi, her kurumu ayrı ayrı selamlıyor ve teşekkür ediyoruz. Elbette nerede olursa olsun her direniş, her grev, her emek mücadelesi, her demokrasi mücadelesi aslında aynı mücadelenin, işçi sınıfı mücadelesinin bir parçasıdır ve hepimizin davasıdır. Bir kez daha Yaşasın Sınıf Dayanışması derken işçilerimizle birlikte mücadelemizi farklı şekillerde ama aynı kararlılıkla sürdüreceğimizi ilan ediyor ve yine bir kez daha SeraPool patronunu işçilerimizi işe geri almaya ve sendikal haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz.

Bir yanıt yazın