Genel Merkez

Kıdem tazminatımıza birlikte sahip çıkalım

41107
Konfederasyonumuz DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’ nin çağrısıyla yapılan “Kıdem Tazminatımız İş Güvencemizdir Dokunma” başlıklı imza kampanyası İstanbul Şişli Camii önünde yapılan basın açıklaması ile başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kıdem tazminatı için ortak mücadele çağrısı yaptı.

Açıklamaya DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve Şişli Belediyesi işçileri de katıldı. Açıklamada sık sık “Tazminata kalkan eller kırılsın”, “Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok” ve “Kölelik yasası istemiyoruz” sloganları atıldı.

DİSK adına basın açıklamasını okuyan Genel Başkan Kani Beko, Türk-İş ve Hak-İş’te örgütlü olan işçilere ve sendikasız işçilere de seslenerek, “Kıdem tazminatlarını leş kargalarına yedirmeyelim, bu sadece DİSK’in mücadelesi olamaz, tüm işçilerin işi, ekmeği, geleceği söz konusu olacağından buradan DİSK olarak çağrı yapıyoruz. Gelin Türk-İş, Hak-İş ve emekten, demokrasiden, barıştan yana siyasi partiler işçilerle birlikte, yan yana, omuz omuza mücadele edelim ve kıdem tazminatımızı leş kargalarına yedirmeyelim” dedi.

Beko, Hükümetin emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak istediğine dikkat çekerek, “Emekçilere kölelik dayatılıyor, kıdem tazminatını kaldırarak iş güvencemizi yok ediyor” dedi. Hükümet ile yaptıkları görüşmelerde kimi yetkililerin kıdem tazminatının bundan sonra işe girenler için ortadan kaldırılacağını söylediklerini aktaran Beko, “Yeni işçiler uzaydan mı gelecek, onlar bizim çocuklarımız olacak. Bizden önceki kuşakların bedeller ödeyerek kazandıkları haklar çocuklarımız için bize emanettir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın