Genel Merkez

İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ

1189336_9bb1eb1798d728775a1830eca6de3d63
İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Fİ Yapı İnşaat firmasına ait şantiyede geçtiğimiz gün yeni bir iş cinayeti daha yaşanmış ve üç işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gün geçmiyor ki yeni bir iş cinayeti haberi almayalım. Geçen yıl resmi verilere göre 1700’ün üzerinde işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti, binlerce işçide sakat kaldı.
Fi Yapı da yaşanan bu cinayet 2014 yılında Torunlar İnşaattaki asansör faciasının birebir aynısıdır. İşçilerin tüm uyarılarına rağmen işverenin 50 bin TL tutarındaki bakım maliyetini fazla bulduğu ve bu masraftan kaçtığı için yaşanmıştır. Torunlardaki ve diğer bütün iş cinayetlerindeki sorumlular yargılanmadığı ve cezalandırılmadığı için yaşanmıştır. Ülkeyi yönetenler her faciada olduğu gibi “bu işin fıtratında var” dediği için, gerekli denetimleri yapmadığı için yaşanmıştır. Bu nedenle bu yaşananlar iş kazası değil iş cinayetidir.
Maalesef işçilerin hayatı bu ülkede deyim yerindeyse sudan ucuzdur. Sermaye cephesi söz konusu işçi güvenliği ve işçi sağlığı olunca konuyu sadece bir maliyet hesabı olarak ele almaktadır. Bu nedenle işçilerin hayatı patronların insafına bırakılamaz. İşçilerin hayatından ve can güvenliğinden bu ülkeyi yönetenler birinci dereceden sorumludur. İş cinayetleri her sene biraz daha artarken Çalışma Bakanlığı ve sorumlular önlem almak yerine hiçbir şey olmamış gibi kader deyip geçiştiriyorlar.
Bu cinayetler artık bir son bulmalıdır. Gerekli düzenlemeler yapılmalı, işçilerin çalışma güvenliği ve sağlığı için önlem alınmalıdır. Sorumlular ağır bir şekilde cezalandırılmalı ve Çalışma bakanı eğer bu gidişe bir son vermeyecekse derhal istifa etmelidir.
Cam Keramik İş sendikası olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerken tüm sendikaları ve emek örgütlerini iş cinayetlerine karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.
CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI
GENEL BAŞKAN
BİROL SARIKAŞ

Bir yanıt yazın