Genel Merkez

SERAPOOL İŞÇİLERİNE CEZA DAVASI

2015 yılı Haziran ayı içerisinde sendikamıza üye oldukları için işten atılan Serapool işçileri, aylarca fabrika önünde direnmiş ve bu güne kadar haklı davalarına sahip çıkmışlardır. Önce işverenin açtığı yasadışı grev tespiti davasını kazanan işçilerimizin büyük çoğunluğunun işe iade davaları da kazanımla sonuçlanmış ve işveren her işçimize 16 brüt maaş tutarında tazminat ödemek zorunda kalmıştır. Mahkemelerin verdiği işe iade kararlarını uygulamayarak hukuku hiçe sayan Serapool patronu işçilerimizin Kıdem ve İhbar tazminatlarına da ödemeyerek süreci biraz daha uzatma yoluna gitmiş ve kötü niyetini bir kez daha açık etmiştir.

Tüm bu yaşananların üzerine yenilgiyi hazmedemeyen Serapool patronu, şimdi de içlerinde sendika yöneticilerimizin de olduğu 115 işçi ile ilgili, çalışma hürriyetini ihlal gerekçesiyle ceza davası açmıştır. Uzun süredir tanık olmadığımız cinsten bu işçi düşmanlığı ve bu aymazlık karşısında Serapool işçileri yine birlik içinde aynı kararlılıkla gerekli cevabı verecektir. Anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkını kullandığı için bir işçimizi “bir daha çocuğunu görememekle” tehdit eden, 15-20 yıllık işçilerini tazminatsız işten çıkaran ve mahkeme kararına rağmen işe geri almayan, kıdem tazminatlarının üstüne yatmaya çalışan işveren utanmadan işçilerimizin cezalandırılmasını istemektedir.

17 Ocak Salı günü Kartal Adliyesi 16. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan ve üst üste dört gün süren davada ifade veren işçilerimiz, işverenin iddialarının asılsız olduğunu beyan ederek beraatlarını talep etti. duruşma 31 Mart tarihine ertelendi.

Bir yanıt yazın