Genel Merkezİşçi Haberleri

PATRONLARIN KAR HIRSI UĞRUNA İŞÇİLER ÖLMEYE DEVAM EDİYOR! YILDIZ CAM’DA YAŞANAN İŞ CİNAYETİDİR!

Ümraniye Dudullu OSB’de kurulu Yıldız Cam fabrikasında, dün saat 16.00 sıralarında kazan patlaması sonucu 1 işçi feci şekilde yaşamını yitirdi, en az 7 işçi ise yaralandı. Hayatını kaybeden İsmail Özen, 10 yıldır bu fabrikada çalışan bir işçiydi. Patlama sonucunda Murat Yücedağ’ın ise bacakları koptu ve işçi arkadaşımız ağır yaralı bir şekilde yoğun bakım ünitesinde yatmaya devam ediyor. Öncelikle İsmail Özen’in ailesine baş sağlığı ve yaralı işçilere de acil şifalar diliyoruz.

Yıldız Cam Fabrikasında işçiler çok ağır çalışma koşulları altında ve düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Fabrikada işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmıyor. Yaşanan bu patlama da, işçilerin güvenli olmayan ve sağlıksız koşullarda çalıştırıldığının en büyük ispatıdır. İşyerinde daha önce de defalarca iş kazaları yaşandı. Patronun kar hırsı yüzünden, Yıldız Cam işçilerinin canı hiçe sayılmaya devam ediyor.

Krizin derinleşmesiyle birlikte Yıldız Cam’da 3 vardiya olan çalışma düzeni 2 vardiyaya düşürüldü. İşveren, az işçiyle daha çok iş çıkarma dayatmasıyla hareket ediyor. İşçilerin iş yükü artmış durumda. Fabrikada tüm bu ağır koşullar, iş cinayeti gibi bir facianın ortaya çıkmasına yol açtı. Yıldız Cam fabrikasında yaşanan ne “fıtrat”, ne de “kaza”dır. Bu apaçık iş cinayetidir!

Buradan soruyoruz; işyerlerinde gerekli denetimleri yapması gereken Çalışma Bakanlığı, işçilerin can güvenliğini neden umursamıyor? Bakanlık, tıpkı Yıldız Cam fabrikasında olduğu gibi patronların kurmuş olduğu bu ölüm ve kölelik düzeninin sigortası mıdır? Artık yeter, acımız büyük! İşçi cinayetlerine karşı tedbirler alınsın.

Türkiye’de yılın ilk on bir ayında en az 1606 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sermaye sınıfı daha fazla servet ve zenginlik biriktirmek için gereken önlemleri almıyor. İktidar ve yargı düzeni ise her daim patronları koruyup kollamaya devam ediyor. Denetimsizlik, işçi ve emekçileri öldürüyor! Yıldız Cam’da yaşanan iş cinayeti de, patronlar ve iktidar tarafından kurulan bu kirli kapitalist çarkın bir ürünüdür!

Patlamada yaşamını yitiren İsmail Özen kardeşimiz, günler önce emekli olduğu halde çalışmaya devam etmek zorunda olan bir işçiydi. Bu durum, işçi ve emekçilerin içine düştüğü cenderenin fotoğrafıdır! Ülkemizde işçiler, açlık sınırının altındaki emekli maaşlarından dolayı, ölümle aynı anlama gelen çalışma düzeni içerisine sıkıştırılıyor.

Yaşanan bu ölüm ve ağır yaralanmalar, Yıldız Cam işçilerinin hiçbirinin can güvenliğinin olmadığını gösteriyor. Güvenli bir ortamda çalışmayı sağlayacak tek yol ise, işçilerin birliğinden ve mücadelesinden geçiyor. Ancak sendikalı ve örgütlü olursak, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin hayata geçirilmesini sağlayabiliriz. Yıldız Cam işçileri başta olmak üzere, tüm cam işkolunda çalışan işçileri iş kazalarına karşı örgütlenmeye, sendikalaşmaya çağırıyoruz. Gücümüz birliğimizden gelir. Çalışırken ölmemek, yaralanmamak ve sakat kalmamak için fabrikada bir araya gelelim ve mücadeleyi büyütelim!

DİSK / CAM KERAMİK-İŞ GENEL BAŞKANI BİROL SARIKAŞ