Genel Merkez

PARİS KATLİAMINI KINIYORUZ

35261

Bir ay önce yaşadığımız Ankara katliamının acısı tazeyken bu kez, Paris’te halka dönük vahşi, barbar bir katliam yaşandı. Yüzün üzerinde ölüm ve çok sayıda ağır yaralının olduğu bu katliamı kınıyoruz, lanetliyoruz. İŞİD terör örgütünün, Ankara’da olduğu gibi yaptığı barbarca katliam karşısında tüm Fransa halkına, işçi ve emekçilere baş sağlığı diliyoruz.
Batılı emperyalist devletlerin temsilcileri, Türkiye’yi yönetenler, IŞİD terörü hakkında sert demeçler veriyor olsalar da, yarattıkları bu canavar örgüt gerçeğini değiştirmiyor. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, emperyalist müdahaleler bu ve benzeri örgütlerin beslendiği bataklıklar olarak ortaya çıkmıştır.
Bu gün, emperyalistlerin yarattığı İŞİD ve benzeri örgütler, kontrolden çıkmış, bu ülkelerdeki hakları tehdit edere hale gelmiş, Ankara, Paris, Irak, Lübnan ve birçok başka ülkelerde olduğu gibi, saldırılar katliam boyutuna varmıştır. Bu saldırılardan halklar zarar görmektedir. Emperyalistler ve işbirlikçileri yaşanan bu katliamları dayanak yaparak, demokratik hak ve özgürlükleri bastırmak, askıya almak ve haklar üzerinde baskı kurmanın aracına dönüştürmek istemektedirler. Terörizmi yok etmek bahanesiyle özgürlüklerin kısıtlanması için adımlar atılmaktadır. Tıpkı ülkemizde çıkarılan iç güvenlik yasası gibi gerici ve saldırgan yasalar çıkarmaktadırlar.
Bugüne kadar insanlığa sömürü, kan ve gözyaşından başka bir şey vermeyen kapitalist emperyalist sistemin temsilcileri, toplanacak olan G-20 zirvesinde daha çok terörle mücadeleden bahsedecek. Sanki IŞID ve başkaca örgütleri kendileri yaratmamış gibi konuşacaklar. Bu toplantının bugün ülkemizde yapılıyor olması da ayrıca anlamlıdır. Anlaşılıyor ki içinde bulunduğumuz bölgede yapılacak büyük kanlı operasyonlarda Türkiye’de daha ilerden dâhil edilecektir. Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığı, parlamenter rejimin bekleme odasına alındığı, her gün çatışma ve ölümlerin yaşandığı ülkemiz daha büyük bir bataklığın içine çekilmenin adımları atılacaktır. Bu durumu asla kabul etmeyeceğiz ve mücadelemizi sürdüreceğiz.
İnsanlık dışı katliamlar yapan IŞID’ i ve onu yaratan, besleyip büyüten emperyalistleri ve kapitalistleri lanetliyoruz. Suruç’ ta, Ankara’ da, Ortadoğu’da yaşanan katliamlar karşısında ne hissettiysek, Paris içinde aynı şeyleri hissediyoruz. Dünyayı ‘korku’ ile yönetmek işçilerin ve emekçilerin mücadelesini bu şekilde geriletmek isteyenler elbette başarılı olamayacaklar.
Sendikamız, bir kez daha Fransa halkının, işçi ve emekçilerinin acısını paylaşmakta ve onlara dayanışma duygu içinde olacağımızı ifade ediyoruz.

Bir yanıt yazın