Uluslararası

G20 ülkelerinden sendika başkanlarının bir araya geldiği L20 Sendika Zirvesi Çin’in Pekin kentinde yapıldı. “Kapsayıcı Ekonomik Büyüme Modellerinde Sendikaların Rolü” başlığı altında; çalışma koşulları, kadın emeği, mültecilerin durumu, küresel tedarik zincirleri ve çevre dostu sanayi konuları tartışılıyor. Toplantının ev sahipliğini 300 milyona yakın üyesi bulunan Çin Sendikalar Federasyonu (ACFTU) yapıyor.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, L20 kapsamında düzenlenen “İstihdamın Geleceği” başlıklı konferansta Rusya, İngiltere ve Fransa sendika liderleriyle birlikte bir konuşma yaptı. ‘Taşeronlaşma’ ve ‘kiralık işçilik’ gibi konulara değinen Beko konuşmasına Nazım Hikmet’in “Yarısı buradaysa kalbimin,  yarısı Çin’dedir, doktor! Sarı nehre doğru akan ordunun içindedir!” dizleriyle başladı.

Beko konuşmasında; “İngilizce’deki “labour” (emek) kelimesinin kökeni Türkçe ve Farsça’daki  “rençber” sözcüğü gibi “zorluk, yorgunluk ve acı çekmek gibi anlamlar taşıyor. 21. yüzyılda insan onuruna yakışır çalışma koşullarını hayata geçirmeliyiz. Taşeronlaşma ve kiralık işçilik gibi uygulamaları ortadan kaldırmalı herkes için güvenli ve güvenceli iş sağlamalıyız. Teknolojiyi çalışma koşullarını ve demokrasiyi geliştiren bir araç haline getirmeliyiz. Çinli dostlarımızın dediği gibi  ‘karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmalıyız’. İşçi hakları için ülkelerimizde ve uluslararası düzeyde mücadele etmeliyiz” dedi.

l20

Pekin’de L20 toplantıları devam ederken, ITUC ve ETUC heyeti Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile buluştu. ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve ETUC Genel Sekreter Vekili Veronica Nilsson, İngiltere Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreter Vekili Paul Novak, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Hak-İş Genel BaşkanıMahmut Arslan, G20 Çalışma Bakanları toplantısı için Pekin’de bulunan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Görüşmede mültecilerin durumu ve sendikal hakları tartışıldı. Kani Beko toplantıda kiralık işçilik, kıdem tazminatları ve sendikal barajlar gibi konuları gündeme getirdi taşeron işçilere kadro verilmesi gerektiğini vurguladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Pekin’deki temasları kapsamında Çin Komünist Partisi’ni ziyaret ederek Dışişleri Bakan Yardımcısı Jianwei Zhang ile görüştü. Türkiye ve Ortadoğu’daki gelişmelerin görüşüldüğü ve yaklaşık iki saat süren toplantıda Zhang Türkiye’yi yakından takip ettiklerini belirtti ve İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Toplantıda iki ülkedeki ekonomik durum ve işçilerin çalışma koşullarının yanı sıra basın özgürlüğü, Sincan bölgesi, laiklik, küresel terörizm, Atatürk ve Mao Zedung’un mirasları gibi konular detaylarıyla görüşüldü. Zhang, Mao Zedung’un Çin halkları açısından önemini vurguladı. Ölümünün ardından geçen 40 yıla rağmen, “sosyalizmin inşası sürecinde yaşam koşulları iyileşmekte olan Çinli işçilerin Başkan Mao’yu unutmadığını” söyleyen Zhang, 95 yıllık bir parti olan ÇKP’nin henüz “uzun bir yürüyüşün ilk adımlarında” olduğunu belirtti.

Uluslararası Sendikal Hareket’in zirve noktası olarak kabul edilen L20 toplantısı kapsamında Kani Beko Arjantin, Brezilya, İngiltere, Hindistan, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Japonya gibi ülkelerden konfederasyon başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.