Genel Merkez

SERAPOOL İŞÇİLERİ KAZANDI

12993528_1603729356612797_6633099982040744364_n
Birleşen İşçiler Yenilmezler.
İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı, emeğin bayramını kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde, SeraPool işçilerinin işe iade davasının kazanımla sonuçlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Sendikamıza üye oldukları ve işten atılan bir arkadaşlarına sahip çıktıkları için işten atılan, 6 ay boyunca gece gündüz demeden fabrika önünde direniş sürdüren işçilerimizin haklı ve kararlı mücadelesi mahkemenin bu kararı ile birlikte tescillenmiş oldu. Yıllarca ağır ve sağlıksız koşulları altında çalışan işçilerimiz sendikamıza üye olduklarının işveren tarafından duyulması ile birlikte çeşitli baskılara maruz kalmış ve sendikamızın tüm görüşme ve uzlaşma taleplerine olumsuz cevap veren serapool patronu tarafından tazminatsız bir şekilde işten atılmıştı. Yasa dışı grev yapıldığı iddiasıyla sendikamız ve 8 işçi arkadaşımız aleyhine dava açan Serapool patronu daha önce bu davayı da kaybetmiş ve temyize götürdüğü karar Yargıtay tarafından da onanmıştı.
Bugün 14 işçi arkadaşımızın işe iade davasının görüldüğü İstanbul Anadolu 3.,14. ve 26. İş mahkemeleri, işçilerimizin işe iadesine ve sendikal tazminata hükmetti. Serapool işçileri mahkeme süreçlerini de aynı kararlılıkla takip etmiş ve haklı mücadelelerini her seferinde adliye koridorlarında da haykırmıştı. Serapool işçilerinin bu onurlu mücadelesi şimdi yeni boyut kazandı. Şimdi işverenin yapması gereken, süreci daha fazla uzatmadan anayasal bir hak olan sendikalı çalışma konusunda işçilerimizin verdiği mücadeleye, emeklerine ve mahkeme kararına saygı göstererek atılan işçileri geri almak ve sendikamızla masaya oturmaktır. Bizler başından beri üretimin devam etmesini, çalışma şartlarının iyileştirilmesini ve huzurlu bir çalışma ortamının sağlanması için bir toplu sözleşmeyle sorunun çözüleceğini savunduk. Bugün de durum farklı değildir. İşçilerimiz işlerine dönmeye ve sendikalı bir şekilde üretime başlamaya hazırdır.
Buradan Serapool işverenine çağrımızı yineliyoruz. İşçilerimizin kayıplarını ve mağduriyetini giderin. İşe dönmek isteyen tüm işçilerimizi geri alın. Sendikamız ve işçi temsilcileriyle toplu sözleşme imzalayarak daha huzurlu ve sağlıklı bir çalışma ortamını hep birlikte oluşturalım.

CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın