Genel Merkez

BİLECİK ŞİŞECAM İŞÇİLERİ SENDİKAMIZA ÜYE OLDU

SENDİKAMIZIN BASIN 04.12.2017 TARİHİNDEKİ FABRİKA ÖNÜNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI;

BASINA VE KAMUOYUNA

Dört yıldır sendikalaşma mücadelesi veren, emek mücadelesi veren, ekmek mücadelesi veren ve bu yolda birçok arkadaşları işten atılan Şişecam Camiş Madencilik işçileri bu kavgayı artık Cam Keramik İş sendikasıyla sürdürmeye karar vermiştir. Sendikamıza üye olan Camiş Madencilik işçileri bundan sonra bu yolda asla yalnız yürümeyecektir. Başta sendikamız Cam Keramik İş ve bağlı olduğumuz konfederasyonumuz DİSK, tüm gücüyle Cam işçilerinin mücadelesinin yanında olacaktır.
Şişecam Camiş işçilerinin yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyeti herkesin doğru okuması ve doğru anlaması gerekiyor. Meseleyi çarpıtmak isteyenler, suyu bulandırmak isteyenler mutlaka olacaktır. Buradaki mesele bir sendikal rekabet meselesi değildir. Başka bir sendikanın sürdürdüğü bir örgütlenmeye ya da mücadeleye başka bir sendikanın çomak sokması asla değildir. Burada yasadışı hiçbir durumda söz konusu değildir. Bir sendikaya üye olmak nasıl anayasal bir haksa, işçilerin istediği zaman istifa edip başka bir sendikaya geçmesi de yine anayasal bir haktır. Hatta bir Toplu sözleşme imzalanmış olsa dahi işçiler yetkili sendikadan istafa edip başka bir sendikaya üye olabilir ve sözleşmedeki haklardan faydalanabilir.
Burada işçi kardeşlerimiz mücadeleden kaçan, topu mahkemelere atarak yapması gerekenleri yapmayan, işçiden kopmuş bir sendikal anlayışa itiraz etmektedir. Kendi özgür iradeleriyle kendi yolunu kendi çizmek ve mücadele ederek haklarını almak istemektedir. Uzun yıllar düşük ücretle ağır şartlarda çalıştığı fabrikasında artık bir söz hakkı olsun istemektedir. İşçilerin bu kararına emekten yana herkesin sendika ayrımı yapmadan saygı duyması bu mücadelede yanlarında olması gerekir. Cam Keramik İş sendikası olarak önceliğimiz örgütsüz işyerleri ve işçi sınıfının birliğini çıkarlarını savunmaktır. Ancak sendikamız çatısı altında mücadele etmek isteyen işçiye bizimde oturup mahkemenin kararını bekleyin dememizi kimse beklememelidir. İşçiler sorunlarını mahkemelerin çözmesini bekleyecekse sendikalar ne iş yapacaktır. Sendikalar işçi sınıfının birlik ve mücadele örgütleridir. İşçiyi mağdur eden, uyuşmazlıkları mahkemelere havale eden bürokratik sendikacılık anlayışı ile mücadeleden yana sınıf sendikacılığı arasında bir seçim yapılmış ve cam işçileri sendikamız Cam Keramik İş’ e yetkiyi vermiştir. Asıl olan yetkide işçinin verdiği bu yetkidir.
Hem Anayasamız hem de Türkiye’nin altına imza atmış olduğu yasalar çerçevesinde Şişecam işvereni ile sendikamız arasında bir sözleşme yapılmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bizler de üyelerimizle birlikte masaya oturulmasını ve sorunların tartışılarak çözülmesini istiyoruz. Cam Keramik iş sendikası olarak iş barışını bozan taraf asla biz olmayacağız. Ancak yeni bir işten atma olması veya çözümsüzlüğün dayatılması durumunda meşru tüm haklarımızı kullanacağımızdan, üretimden gelen gücümüzü kullanmakta dahil her türlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. İşçilerimiz işlerine son derece bağlı, yıllardır fedakarca çalışan ve Şişecam’ın bir dünya devi haline gelmesinde emeği geçmiş insanlardır. İnsanca bir ücreti, insanca çalışma şartlarını ve biraz olsun saygıyı hak etmektedir. Bu haklı mücadelede başta Şişecam’a bağlı diğer fabrikaların işçileri olmak üzere, tüm işçilerle, sendikalarla, emek örgütleriyle, Bilecik deki tüm emekçilerle dayanışma içinde sürdürecek ve birlikte kazanacağız. Buradaki kazanım işçi sınıfımızın da bir kazanımı olacak aynı zamanda. Buradan işverene bir kez daha görüşme talebimizi yineliyor ve işçilerin kararına saygılı olmaya davet ediyoruz. Tarihsel olarak da direnç ve kararlılığın sembolü olmuş cam işçilerinin buradan da kazançla çıkacağına inanıyor ve kamuoyuna dayanışma çağrısı yapıyoruz.

CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Sendikamızın 24.12.2017 tarihinde Bilecik merkezde yapılan basın açıklaması;
BASINA VE KAMUOYUNA
Yaklaşık dört yıldır sendikalaşma mücadelesi veren, ekmek mücadelesi veren ve bu yolda birçok arkadaşları işten atılan Şişecam Camiş Madencilik işçileri bugün hala bu kavgayı sürdürmektedir. Sendikamız Cam Keramik İş’e üye olan Şişecam işçileri tam on beş gündür seslerini duyurabilmek için, sorunlarının çözülmesi ve ücretlerin artması taleplerini işverene iletebilmek için fabrikada sürekli eylem yaptılar. Vardiya giriş çıkışlarında, yemek molalarında protestolarla işvereni sendikalarıyla sözleşme yapmak için masaya çağırdılar. Üç gün boyunca hiçbir işçi fabrikada yemek yemedi. Bu süre içerisinde sendikamızda defalarca işverenden randevu almaya çalıştı ama maalesef karşımızda bir muhatap bulamadık. İşveren tarafı adeta kör sağır ve dilsizi oynayarak işi yokuşa sürmeye bizleri sınamaya devam etti. Bugün burada Şişecam patronlarını bir kez daha masaya çağırmak için toplandık.
Şişecam Camiş işçilerinin yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyeti Bilecik işçilerinin tamamı yaşamaktadır. Bilecik de bulunan işletmeler Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en büyük işletmeleri arasında bulunuyor. Ancak bu büyümeden Bilecik halkı payına düşeni alamıyor. Firmalar büyürken, işçiler emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşıyor. Gece gündüz çalıştıkları halde bankalara borcu olmayan işçi neredeyse hiç yok. Köyden veya toprağından ek gelirler olmasa bu maaşlarla resmen aç kalacak durumda. Bilecikli işçilerin sendikalaşmasına izin vermiyorlar. Bilecik de işçilerin ücretleri artsın istemiyorlar. Sadece kendileri büyüsün, zenginleşsin, işçiler sürünsün istiyorlar. Bilecik’in şartları diye bir hikaye tutturmuşlar gidiyorlar. Kim ya da kimler, neye ve kime göre belirliyorlar Bilecik’in şartlarını. İşlerine geldiği zaman sürekli hepimiz aynı gemideyiz, ülkenin refahı için herkes fedakarlık yapacak diyorlar. Bu güne kadar fedakarlık yapan, işçiye hak ettiğini veren insan gibi davranan patron görmedik. Onlar gemilerini yürütüyor, işçiler de sefalet içinde yaşıyor. Böyle gemi istemiyoruz.
Bugünkü şartlarda, bu hayat pahalılığı karşısında 1500 TL gibi rakamlarla çalışmamızı ve sesimizi kesmemizi istiyorlar. Sendikamız geçen ay Bilecik merkez ve Söğüt ilçelerinde kahvehaneleri ve işçi duraklarını gezerek bir anket yaptı. Asgari ücret en az ne kadar olmalı sorusuna 2500 TL cevabı verildi. Peki dört kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi ne kadar lazım diye sorduğumuzda sizlerden 5000 TL cevabını aldık. İşte işçilerin gerçeği budur. Bizimde yürütmemiz gereken bir gemimiz, geçindirmek zorunda olduğumuz bir ailemiz var. Ekonomi yüzde 11 büyüdü, işçilerimizi enflasyona ezdirmiyoruz açıklamaları yapan hükümetin işçilerin sesine kulak vermesi gerekiyor. İşçilerin durumuyla bu söylemler çelişiyor. Yine Başbakan geçtiğimiz aylarda işçiler sendikalaşmaktan korkmasın diyerek sözde güvence verdi. Gerçekse ortada, sendikalaşan işçiler her gün işten atılıyor. Yıllarca mahkeme kapılarında hakkını aramak zorunda kalıyor. Davalar kazanılsa da işçi işine geri dönemiyor ve mağdur ediliyor. Geç gelen adalet, adalet değildir. Bilecik’in şartları da ülkenin şartları da artık değişmelidir. İnsanca yaşanılabilir, adaletli bir Türkiye ve iyi şartlarda ve sendikalı çalışan bir Bilecik istiyoruz. Bugün Camiş Madencilik işçileri bunun mücadelesini veriyor.
Bilecik Şişecam işçisiyle, Porland seramik de çalışan işçinin kaderi birbirine bağlıdır. Bien seramikte çalışan işçiyle Durden plastikte çalışan işçilerin kaderi birbirine bağlıdır. Çimento işkolundaki işçiyle Metal işkolundaki işçinin kaderi birbirine bağlıdır. Hangi sendikaya üye olursa olsun, hangi siyasi görüşte olursa olsun, asgari ücretli ya da biraz üzerinde ücretle çalışıyor olsun, birinin kazancı diğerinin de kazancı olacaktır. Bilecik şartları dedikleri şey değiştiğinde esnafta, köylüde, öğrencide kazanacak, herkes rahat bir nefes alacaktır. Cam Keramik İş Sendikası olarak üyelerimizle birlikte bu bilinçle ve bu inançla mücadele ediyoruz. Hep birlikte kazanacağımız bu mücadeleyi yine hep beraber kararlılıkla sürdüreceğiz. İnanıyoruz ki Bilecikli işçiler emekçiler bu mücadelede bizi yalnız bırakmayacaktır. Bir uzlaşma sağlanana kadar, işçilerimiz ekmeğini büyütene kadar, sonuna kadar kararlılıkla direneceğiz. Buradan Şişecam patronlarını bir kez daha çözüm için masaya davet ediyoruz.
CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın