Genel Merkez

“İşçiler için kurtuluşun yolu mücadeleden geçer”

33620
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sendikamıza üye oldukları için SeraPool Fabrikası’ndan çıkartılan ve işlerine geri dönebilmek talebiyle 138 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilerimize destek ziyaretinde bulundu. Ziyarette Demirtaş’a, HDP milletvekilleri Ali Haydar Konca, Beyza Üstün ve İstanbul Adayı Serpil Kemalbay da eşlik etti. Demirtaş ve beraberindekileri, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile beraber karşıladık. “Yaşasın işçilerin birliği”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganının atıldığı karşılama sırasında Demirtaş işçilerimizle ile bir süre sohbet ettikten sonra açıklama yaptı.

‘ANA AKIM MEDYA İŞÇİLERİN DİRENİŞLERİNE YER VERMİYOR’

SeraPool işçilerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken ve yaşanan süreci özetleyen Kani Beko’ nun ardından söz alan Demirtaş, Türkiye’de çalışma hayatının insanlık dışı uygulamalara sahne olduğunu belirtti. Demirtaş, özellikle kadın işçilerin yaşamış olduğu hak ihlallerinin daha katmerli olduğunu vurguladı. Türkiye’de yılın ilk 9 ayında iş cinayetleri sonucunda yaşamını kaybeden işçilerin sayısının bin 300 olduğunu dile getiren Demirtaş, işçilerin, can güvenliği ve iş güvencesi olmadığını söyledi. Türkiye’nin pek çok noktasında işçilerin grevde olduğunu ancak toplumun bu direnişlerden haberdar olmadığını ifade eden Demirtaş, ana akım medyanın işçilerin sorunlarına ve direnişlerine yer vermediğine dikkat çekti. Demirtaş, işçilerin sadece kendileri için değil, Türkiye’deki tüm işçiler için mücadele ettiklerini, bedel ödediklerini vurguladı.

‘SİYASET RİSK ALMALI, RADİKAL KARARLAR UYGULAMALI’

Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın kasasını işçilerin ürettiklerinden gelen bütçe ile dolduğunu ancak bu bütçenin sadece yüzde 10’unun işçilere dağıtıldığını belirten Demirtaş, bu gelir dağılımının adaletsiz olduğunu söyledi. Türkiye’nin yabancı sermayeyi Türkiye’ye çekmek için “Burada iş gücü ucuz, halkın canı ucuz, işçinin canı ucuz” dendiğini anlatan Demirtaş, “Oysa işçinin emeği kutsaldır. İLO Sözleşmeleri’nde işçilerin can güvenliği ve iş güvenliği garanti altına alınmıştır. Eğer Türkiye’de işçiler için insanca yaşamı istiyorsak, siyaset risk almalı ve radikal kararlar uygulamalı” dedi.

‘YATIRIMLAR ARTVİN, VAN, HAKKARİ’YE DE YAYILMALI’

HDP’nin asgari ücretin ikibin TL olması yönündeki önerisine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun güldüğünü belirten Demirtaş, bu konunun dalga geçilecek bir konu olmadığını dile getirdi. İşçilerin sorunlarını çözmenin zor olmadığını ve patronların payının kısılarak bunun yapılabileceğini söyleyen Demirtaş, yatırımların sadece İstanbul ve Kocaeli’de değil Artvin, Van, Hakkari’ye yayılması gerektiğini ifade etti.

‘BUNLARI YAŞAMAK KADERİMİZ DEĞİL’

Türkiye’nin birçok ülkeye göre avantajlı konumda olduğunu ve kendi kendisine yetecek oranda üretim yapabileceğini söyleyen Demirtaş, doğru planlama yapılmadığı için Türkiye’nin yoksulluk içinde olduğunu belirtti. “Bunlara mecbur değiliz. Bunu yaşamak kaderimiz değil” diyen Demirtaş, “Barış isteyeni bombalıyorlar. Hakkını arayana gaz atıyorlar. Soma’da öldürüyorlar, işçiye tekme atıyorlar. Bunlar kabul edilebilir değil” dedi.

‘İŞÇİLER DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI’

Emekçilerin dayanışmasının önemine değinen Demirtaş, “Biz çoğuz haklıyız. Haklılığımızı her yerde savunacağız. Hakkari’deki bir işçi SeraPool işçileri için direnmeli. İstanbul’daki bir işçi Şırnak’taki bir işçi için eylem yapmalı. O zaman hükümetin ve sarı sendikaların tüm çabaları boşa düşer. Güneş balçıkla sıvanmaz işçilerin haklılığına gölge düşüremezler” diye konuştu.

‘İKTİDARA KARŞI DİRENİN’

Sarı sendikacılık anlayışının giderek yaygınlaştığını ve emekçilerin buna prim vermemesi gerektiğinin altını çizen Demirtaş, şöyle devam etti: “İşçiler olarak iktidara karşı her zaman direnin. Hatta HDP iktidara geldiğinde bize karşı da direnin. İktidar asla işçiler için olumlu bir şey yapmaz. Siyasetçilerin meydanlarda attıkları nutuklara bakmayın. İşçiler için kurtuluşun yolu mücadeleden geçer.”

Bir yanıt yazın