Genel Merkez

Yeni 15-16 Haziran’lara ihtiyacımız var

54221
15-16 Haziran İşçi Eylemlerinin yıl dönümünde İzmir’de DİSK üyesi işçiler, direnişteki DOST CAM işçiler ile bir araya gelirken, eylemde hükümetin işçilere yönelik saldırılarına karşı yeni 15-16 Haziran’lara ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği 15-16 Haziran İşçi Eylemleri’nin yıl dönümünde DOST CAM işçilerinin direnişte olduğu Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kitlesel bir eylem yaptı. Vardiya çıkışında ya da iş bırakarak eyleme yüzlerce işçi hep bir ağızdan birleşme çağrısında bulunarak direnişteki DOST CAM işçilerinin yanına yürüdü.

Çiğli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü önünde başlayan yürüyüşün ’15 16 Haziran’ın Işığında Köleliğe Teslim Olmayacağız’ pankartı taşındı. Genel İş İzmir 6 Nolu Şube üyeleri de ‘Gücümüz Birliğimizdedir’ ve Genel İş İzmir 2 No’lu üyeleri de ‘Dost cam İşçisi Yalnız Değildir’ pankartları ile yürüdü. Genel İş’in yanı sıra yürüyüşe Lastik İş, Güvenlik Sen üyeleri de katılırken Birleşik Metal İş üyeleri ayrı bir kortejle katıldı eyleme. Eyleme KESK, TMMOB, Emek Partisi, HDP üyeleri de katıldı.
Yürüyüş boyunca sık sık ‘Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz’, ‘Birleşe Birleşe Kazanacağız’, ‘Yaşasın Sınıf Dayanışması’, ‘İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek’ ve ‘Kıdeme Uzanan Eller Kırılır’ sloganları atıldı.

‘İŞÇİLERE KARŞI BÜYÜK BİR SAVAŞ İLAN EDİLDİ’
DOST CAM Fabrikası önünde biten eylemde işçilere seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 15-16 Haziran’ın direniş ruhuna her zamankinden çok ihtiyaç duyulduğunu belirterek “Çünkü işçilere karşı büyük bir savaş ilan edilmiş durumda. İşçileri köleleştirmek için en acımasız yasaları birbiri ardına Meclis’e getiriyorlar. İnsanlık tarihinin en ağır suçlarından biri olan insan ticaretini bir gecede yasalaştırdılar. Kiralık işçilik adı altında işçi simsarlığını yasal hale getirdiler. Seçimlerden önce taşeron işçilere kadro vaat ettiler, seçimlerden sonra eskisinden beter bir düzenlemeyi geçirdiler” dedi.
Direnişteki Dostcam İşçisi Süleyman İssi patrona seslenerek “İşçiler birliklerini büyüttükçe siz yenileceksiniz. İşçiler dyanışmayı büyütecek” dedi.

Daha sonra konuşan Sendikamız Genel Başkanı Birol Sarıkaş da Dost cam işçilerinin de 15 16 Haziran işçileri gibi bedeller ödediğini belirterek “Buradaki işçiler sendika seçme haklarını kullandıkları için işten atıldılar ve 76 gündür direniyorlar. Bu direniş buraya çok ciddi yaşadı. İstiyoruz ki bu direniş yarınlarda da burada devam etsin. Bütün işçileri bir olmaya çağırıyoruz. Biz bir olduğumuz sürece bu birliktelik bize dünyayı kazandıracaktır” dedi.
Aynı günün akşamı Deriteks sendika binasında bir söyleşi gerçekleştirildi. Çiğli deki farklı fabrikalardan işçilerin katıldığı söyleşide söz alan işçiler ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın